Strona domowa Praca i biznes Czy kupować samochód w czasach pandemii koronawirusa COVID-19?
Praca i biznes

Czy kupować samochód w czasach pandemii koronawirusa COVID-19?

Rozprzestrzenianie się koronawirusa to znaczące niebezpieczeństwo dla zdrowia, ale również dla gospodarki. W takich sytuacjach niepewności podejmowanie decyzji ekonomicznych jest wyjątkowo trudne. Jaki rodzaj finansowania kupna pojazdu jest w obecnej sytuacji najbezpieczniejszy i najlepszy dla portfela?

Działanie koronawirusa na ekonomię

Czy kupować samochód w czasach pandemii koronawirusa COVID-19? - Ceipoland.pl

Kwarantanna zdecydowanie pomniejsza potencjał gospodarki do rozwoju, jednak analitycy nie są zgodni wobec prawdopodobnych następstw tej sytuacji. Polsce i innym państwom europejskim grozi spowolnienie gospodarcze lub nawet recesja (trwające dwa miesiące spowolnienie). Istotny kryzys ekonomiczny nie musi się rozpocząć, jeżeli życie gospodarcze zostanie szybko wznowione po zakończeniu kwarantanny. W jaki sposób ma to wpływ na decyzję o zakupieniu samochodu?

Nowy samochód na kredyt

Fabrycznie nowy samochód prosto z salonu można kupić na kredyt. Taka opcja finansowania pozwala użytkować bezpieczny i komfortowy pojazd nawet bez zgromadzonych pieniędzy. Zawierane umowy kredytowe są bardzo elastyczne, dzięki czemu istnieje pewna dowolność w ustalaniu wysokości składek oraz czasu trwania okresu ratalnego. Treści umów kredytowych te mogą zostać również powtórnie negocjowane, a kredyt można dodatkowo ubezpieczyć na przykład od utraty przychodu, co stanowi bezpieczeństwo w obecnej sytuacji.

Leasingowanie nowego samochodu

Leasingowanie fabrycznie nowego samochodu nie wymaga badania zdolności kredytowej, jak ma to miejsce przy występowaniu o kredyt na samochód. Leasing samochodu jest rozwiązaniem korzystnym ekonomicznie, ale w obliczu trwającego długi czas spowolnienia gospodarczego powinno się wziąć pod uwagę możliwość pogorszenia sytuacji finansowej. Od zdecydowanej większości umów dotyczących leasingu leasingobiorca może odstąpić, chociaż nie będzie to wygodne i generuje straty rozwiązującemu umowę leasingobiorcy.

Kupno używanego samochodu w gotówce

Alternatywą dla dwóch powyższych metod finansowania zakupu nowego pojazdu jest nabycie samochodu z drugiej ręki za zaoszczędzone pieniądze. Używane samochody dostępne są w niskich cenach, jednak nie obowiązuje ich już opieka gwarancyjna świadczona przez wytwórcę. Nabywając pojazd z drugiej ręki za gotówkę należy wziąć pod uwagę duże koszty utrzymania takiego samochodu, które niejednokrotnie sprawiają, że bardziej opłacałoby się kupić nowy samochód za gotówkę. Korzyścią tego rozwiązania jest jednak ominięcie zobowiązań długoterminowych, co ma znaczenie w obliczu obaw o losy gospodarki.

Kupno samochodu z Niemiec – http://ceipoland.pl/kupno-samochodu-z-niemiec