Strona domowa Sport i hobby Wybór dyscypliny sportowej dla dzieci – rodzice sugerują, dzieci dokonują wyboru
Sport i hobby

Wybór dyscypliny sportowej dla dzieci – rodzice sugerują, dzieci dokonują wyboru

Wybór dyscypliny sportowej dla dzieci – rodzice sugerują, dzieci dokonują wyboru - Ceipoland.plDużo rodziców stawia sobie pytanie jaka dyscyplina sportu byłaby najlepsza dla ich dziecka. Wybranie odpowiedniej dyscypliny sportowej dla dziecka nie jest zadaniem łatwym. Wiele razy rodzice stoją przed pytaniem, czy rodzaj dyscypliny sportu nie zaszkodzi dla ich dziecka. Ta kwestia powinna być właściwie rozważona. Należy również wziąć pod uwagę zamiłowania dzieci. Można oczywiście sugerować dzieci do podjęcia wysiłku na rzecz danej dyscypliny sportu, ale zmuszanie nie jest w żadnym wypadku wskazane. Dziecko musi z zamiłowaniem podjąć tę aktywność sportową. To priorytetowa sprawa, o której trzeba pamiętać.

Ważne pytania jakie stawiają sobie rodzice

Jaka jest sprawność fizyczna mojego dziecka? Czy na tyle doskonała, że mogę zamówić mu intensywne treningi pod opieką specjalisty? Czy wybrana dyscyplina sportu nie zaszkodzi dla rozwoju syna czy córki? Czym sugerować się przy wybieraniu sportu dla dziecka? Czy wziąć pod uwagę wyłącznie zainteresowania dziecka, czy uwzględnić także inne motywy, np. moja opinia na temat odpowiedniej dyscypliny sportu? Czy inwestycja w określoną dyscyplinę sportu będzie tymczasowa, czy też dziecko będą chcieli rozwijać ją w perspektywie długookresowej? Takie i inne pytania trapią matkę czy ojca przed dokonaniem wyboru tej właściwej dyscypliny sportowej dla własnego dziecka.

Przegląd najbardziej popularnych dyscyplin sportu właściwych dla dziecka

Gdy chodzi o sporty zimowe to bardzo dobre będzie narciarstwo, także jazda na łyżwach. Jeżeli syn czy córka lubią jeździć na snowboardzie, to nie wolno im tej formy aktywności fizycznej zabraniać. Zabranianie może być nieskuteczne.

Inne formy aktywności sportowej, które można trenować w okresie od wiosny do jesieni, to gra w piłkę nożną, ręczną, siatkową. Również treningi gry w kosza cieszą się wielką popularnością. Sporty uprawiane w grupie mają tę korzyść, że uczą dziecko współpracy w grupie w osiąganiu wspólnego celu, jakim jest zespołowe osiąganie zwycięstwa.

W dziedzinie sportów rozwijanych indywidualnie syn czy córka może rozwijać na pływanie bieganie grę w tenisa Mogą to być różne inne dyscypliny sportowe, lekkoatletyczne, np. chód, czy wymagające większej siły.

Doskonałym rodzajem sportu na każdą okazję jest jazda rowerem. Bez względu na to, czy dziecko trenuje jakąś dyscyplinę sportową może jeździć rowerem zarówno w pojedynkę, jak i w grupie rówieśników oraz z rodzicami.